Skočiť na hlavný obsah

Prosím, poraďte, po vychladnutí sa medovníky ohnú

Veľmi by som chcela poprosiť, ak s tým má niekto skúsenosť, čo robím zle, keď po vychladnutí sa mi medovníky mierne vytočia - ich spodok nie je rovný. Mám dobrý recept, ktorý nechcem meniť. Neviem, či je chyba v recepte, alebo v mojom postupe. Najprv vyšľahám vajcia s cukrom, potom pridám roztopený med s tukom, ktoré nechám vychladnúť. a potom do toho zapracujem sypké ingrediencie. Po upečení ich potriem vyšľahaným vajcom. treba ich dať nachvíľu zapiecť? môže to spôsobovať to vajce, že po vychladnutí sa stiahne a potom ohne medovník? Za odpovede ďakujem.

Komentáre 7

VieraO dňa 30.09.2015 - 08:51

Asi každá z nás má svoje "know how" .... ja si najprv preosejem suché suroviny a medzitým si jemne nahrejem med s tukom, do tohto pridám vajíčka a ihneď ponorným mixérom šľahám a celé (ešte teplé) nalejem na preosiate suroviny a ďalej to mixérom spracúvam, kým sa mi neurobí taký "maglajz", toto dám do chladničky a na druhý deň to ešte raz na pomúčenej doske rukou spracujem, preložím do vzduchotesnej nádoby alebo sáčka a nechám v chladničke hoc aj dva týždne ... a točia sa len vtedy, keď zvyšky po vykrajovaní ešte raz s múkou spracujem a znova použijem, takže podľa mňa, na vine bude väčšie množstvo múky :-)

 

Iva - Perchal dňa 30.09.2015 - 10:07

Nemáš těsto vyválené na moc tenko? To mi dělal perník když jsem ho vyválela na míň jak 4mm, musela jsem si koupit váleček s nastavitelnou tloušťkou. U větších tvarů i víc. To se potom perník prohne krajem nahoru. A to krabacení, potírám až po upečení (žloutek, trocha vody, trocha mléka, přes sítko) ne hned po vytažení, chvíli nechám zchládnout, natřu a už je nedávám do trouby. Ať se daří.

Vlasta 42 dňa 01.10.2015 - 15:58

Já vyvalujem cesto na 2,5 mm a ešte sa mi nestalo, že by sa mi perníky krútili. Myslím, že je to v receptu. Kvietok

lenbea dňa 02.10.2015 - 14:20

Ďakujem za odpovede. Cesto práveže vôbec nie je tuhé. Na 500 g múky ide 150 g medu, 80 g tuku, 2 vajcia, 200 g cukru a 1 pr. do perníka + 1 čl sódy. Vytáčajú sa, aj ked sú hrubšie. asi skúsim iný recept. Ale možno je chyba v chladení. Ja ich hned preložím z plechu na niečo iné. Možno ich treba nechať vychladnúť na plechu. Ale ked ich je vela, chcem ich upiecť naraz, tak ich prekladám. Alebo som ešte myslela, že preto, že ich potriem vajcom po upečení, či sa potom dáko nestiahnu, keď chladnú. 

N0EMI dňa 22.10.2015 - 14:54

Ahoj Lenbea,

podľa mňa máš tenké cesto. Platí zásada: menší tvar (cca 6-8 cm) tenšie cesto cca 3 mm, väčší tvar (cca 10-12 cm) hrubšie cesto 4-5mm atď. Záleží však na tom, koľko dávaš kypridiel a akých do cesta. Ja dávam na 1kg múky jedno celé Dr.Oet. vrecko sódy bicarbóny, čo sú cca 3-4 kávové lyžičky. Aj mne sa občas stane, že neodhadnem akú hrúbku mám vyvaľkať a po upečení mám medovníky ako také "doštičky" a zdvihnú sa im kraje. Nabudúce skús trošku hrubšie :-) Nech sa Ti darí :-)

medovnikarka dňa 27.11.2015 - 09:04

a zásada - pravé medovníky sú  z ražnej hladkej múky a vtedy sa musí pridať soda bikarbona BEZ  kakaa,

ak robím  z pšeničnej hladnej t650 - tak treba pridať pdp-prášok do pečiva

fiivi dňa 27.11.2015 - 18:43

Souhlasím s Maťkou (Noemi). Taky když neodhadnu tloušťku, se mi rožky mírně ohnou. S tím, co napsala medovnikárka, naopak vůbec nesouhlasím. Pojem "pravé medovníky" snad ani neexistuje. Když už, tak prapůvodní recepty, a ty se dělaly jen z žitné mouky, medu a koření. Kypřidla se začaly přidávat až později, když se pekařkám nechtělo čekat na vyzrání těsta. Je naprostý nesmysl rozlišovat kypřidlo podle mouky. Já dělala z obou druhů a vyzkoušela i oba způsoby kypření. Těsto se sodou nechávám odležet, protože soda "pracuje" až teplem a potřebuje ke kypření nějaké kyseliny. Naopak kypř. prášek pracuje okamžitě při kontaktu se surovinami. Takové těsto není třeba nechávat odležet a můžete pracovat hned.